Volám veřejně po pravdivých a seriózních informacích

Téma přílivu uprchlíků do zemí EU plní v posledních týdnech téměř všechna česká média. Kromě piva a fotbalu se dnes na tuto problematiku stal odborníkem snad každý druhý Čech. Sociální sítě jsou plné vyhrocených diskusí „humanistů“, „radikálů“ a obyčejných lidí, kteří jsou někde „napůl“. Ovšem být „napůl“ znamená schytat to z obou stran. Když s lidmi na toto téma ale mluvíte osobně, když neriskují to, že pud sebezáchovy a zdravý rozum bude veřejně označen za rasismus a xenofobii a tento názor bude pranýřován, pak přiznají strach, neznalost a nechuť. Nedávno jedna moje známá přirovnala EKONOMICKÉ uprchlíky ke slimákům. „Když je sbírám, je mi jich hrozně líto. Ale přece si to tady nenechám celý sežrat.“ Hrozné, ale zatraceně pravdivé, volali by jedni. Nehumánní a rasistické, volali by druzí. Kde je pravda? Já ji neznám. A bohužel, není vůbec jednoduché se k ní dobrat. V našich nejvýznamnějších médiích totiž zcela chybí seriózní popis celé situace. Chybí popis příčiny migrace i popis toho, co Evropě reálně hrozí. Nemůžeme se divit, že běžný občan, který nestudoval třeba politologii nebo historii, má obavy. Bohužel obavy i z toho o obavách mluvit.

Ptáte se, jak je to možné v době největší informovanosti v dějinách světa? Svou roli zcela jistě hrají úspory nákladů. Česká média mají velmi omezený počet novinářů, kteří rozumějí problematice blízkého východu, politické špičky si nevědí rady a tak není co „papouškovat“. Zároveň zde ale hraje velmi významnou roli strach se v celé situaci veřejně angažovat a vše reálně popsat. A tak vzniká zvláštní začarovaný kruh, který zřejmě nebude lehké překročit.

Sám za sebe se ptám a budu doufat, že jednou přijde den, kdy v médiích najdu odpovědi:
Jsme opravdu schopni dlouhodobě přijímat stovky tisíc uprchlíků ročně a tyto skupiny integrovat v rámci EU?
Pokud bude definovaná strategie výběru osob, kteří azyl opravdu potřebují, jsme schopni ji v současné průchodnosti hranic realizovat? Jak bude omezen příliv dalších milionů lidí, kteří žijí horším standardem než obyvatele Evropské unie a mají pocit, že mají PRÁVO na život lepší?
Jak bude zajištěna bezpečnost, když již nyní stojí současná bezpečnostní opatření proti teroristickým útokům desítky miliard Euro a samy špičky tajných služeb přiznávají, že v současném stavu nejsou schopni definovat nebezpečí?
Stojí humánnost nad právem na ochranu? ISIS s námi vede otevřenou válku na všech frontách, nikdo v současné době neví, kolik má vlastně spojenců a podporovatelů v reálném arabském i nearabském světě.

Otázek mám mnohem víc. A myslím, že je v tuto chvíli máme všichni. EU, politická reprezentace v ČR i jiných státech musí začít tlačit na opravdu rychlý, systematický a dlouhodobý plán. Jinak se dočkáme nevídané radikalizace a téma přistěhovalců výrazně promění celou politickou scénu Evropy. A v čele tohoto volání by měla stát právě média, která se nenechají umlčet strachem nebo nedostatkem financi.

Sdílejte:

Facebook
Twitter
LinkedIn

O MNĚ

MAREK STRÁNSKÝ

Marek Stránský, Managing Partner AMI Communications. Pořád mě ještě baví PR

KATEGORIE

ŠTÍTKY

TWITTER